Skip to content

45 Park Ave Unit 21Bloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block249
Lot12
QualifierC0021
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage932
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
53%
Improvement Value:$118,100
47%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,483+3.8%
2024$8,173+4.0%
2023$7,861+1.6%
2022$7,741+11.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft932DeedBook 20180, Page 89091

Property Sale

SaleMulti
$297,000
DeedBook 6213, Page 625

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 5637, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 5063, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1927