Skip to content

49 Park Ave Unit 6Bloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block249
Lot7
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage944
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
50%
Improvement Value:$131,000
50%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,921+3.8%
2024$8,595+4.0%
2023$8,266+1.6%
2022$8,140+14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft944DeedBook 20190, Page 46355

Property Built

Built

Year Built: 1926