Skip to content

45 Park Ave Unit 25Bloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block249
Lot12
QualifierC0025
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage572
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
49%
Improvement Value:$93,200
51%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,146+3.8%
2024$5,922+4.0%
2023$5,695+1.6%
2022$5,608+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900

To:

Sq Ft572DeedBook 20211, Page 44184

Property Sale

SaleMulti
$123,100
DeedBook 5961, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1927