Skip to content

55 Park Ave Unit 5Bloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block249
Lot7
QualifierC0029
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage583
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
60%
Improvement Value:$87,900
40%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,459+3.8%
2024$7,186+4.0%
2023$6,911+1.6%
2022$6,806+17.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft583DeedBook 12009, Page 2758

Property Built

Built

Year Built: 1926