Skip to content

45 Park Ave Unit 36Bloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block249
Lot12
QualifierC0036
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,053
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
52%
Improvement Value:$121,500
48%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+3.8%
2024$8,284+4.0%
2023$7,968+1.6%
2022$7,846+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,500

To:

Sq Ft1,053DeedBook 20180, Page 44030

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5724, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1927