Skip to content

55 Park Ave Unit 36Bloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block249
Lot7
QualifierC0043
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,053
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
54%
Improvement Value:$111,700
46%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,266+3.8%
2024$7,964-9.1%
2023$8,766+16.2%
2022$7,543+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000

To:

Sq Ft1,053DeedBook 20210, Page 45287

Property Sale

Sale
$261,500
DeedBook 20171, Page 4860

Property Built

Built

Year Built: 1926