Skip to content

25 Edgewood RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 10, 1992

Property Information

Block249
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,432
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,700
43%
Improvement Value:$185,900
57%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,112+3.8%
2024$10,706+4.0%
2023$10,296+1.6%
2022$10,139-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 5236, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1924