Skip to content

220 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block24
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,920
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
34%
Improvement Value:$192,700
66%
Total Assessment$291,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,901+3.8%
2024$9,539+4.0%
2023$9,174+1.6%
2022$9,034-24.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,920DeedBook 20211, Page 40226Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5953, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1927