Skip to content

91-97 Beach StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1936
Church/Charitable

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 19, 1997

Property Information

Block251
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,989
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,600
38%
Improvement Value:$379,800
62%
Total Assessment$617,400

Tax History

YearProperty taxesChange
1999$8,436+1.7%
1998$8,293+4.7%
1997$7,923+6.9%
1996$7,415+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,989DeedBook 5496, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1936