Skip to content

733 Bloomfield Ave.A-2Bloomfield, NJ 07003

Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block253
Lot7
QualifierC0003
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionMEDICAL OFFICE
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
56%
Improvement Value:$38,200
44%
Total Assessment$87,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,140+3.8%
2024$3,025-23.8%
2023$3,969+1.3%
2022$3,917-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0