Skip to content

735 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block253
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORES+APT+GAR
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,900
81%
Improvement Value:$74,100
19%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,997+3.8%
2024$13,482-7.3%
2023$14,549+1.3%
2022$14,357-2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5269, Page 400

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4927, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1911