Skip to content

731 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 28, 2003

Property Information

Block253
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionMED.OFF.BLDG.
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,000
44%
Improvement Value:$412,200
56%
Total Assessment$733,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,315+3.8%
2024$25,347+3.8%
2023$24,416+1.3%
2022$24,093-21.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 5986, Page 859

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook NaN, Page NaN