Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
733 Bloomfield Ave Unit BBloomfield, NJ 07003
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2022
Property Information
Block253
Lot7
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11
Building Details
Building Class---
DescriptionMEDICAL OFFICE
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$305,600
56%
Improvement Value:$236,900
44%
Total Assessment$542,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $19,470 | +3.8% |
| 2024 | $18,754 | +3.8% |
| 2023 | $18,065 | -25.6% |
| 2022 | $24,280 | -14.9% |
Property History
No events match the selected filters.