Skip to content

250 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block25
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
41%
Improvement Value:$84,200
59%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,837+3.8%
2024$4,660+4.0%
2023$4,482+1.6%
2022$4,413+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft832DeedBook 20220, Page 34751

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 12486, Page 1701Recorded3/12/2014

Property Sale

SaleMulti
$222,000
DeedBook 12094, Page 732

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5379, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1942