Skip to content

240 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 23, 2010

Property Information

Block25
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,802
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,100
22%
Improvement Value:$242,200
78%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,525+3.8%
2024$10,141+4.0%
2023$9,753+1.6%
2022$9,604+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,802DeedBook 12261, Page 1933

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 5976, Page 8

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5888, Page 930

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5116, Page 941

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950