Skip to content

167 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
May 22, 2000

Property Information

Block8
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,898
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,500
31%
Improvement Value:$208,100
69%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162+3.8%
2024$9,791+4.0%
2023$9,416+1.6%
2022$9,273-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft1,898DeedBook 5700, Page 406

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5250, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1940