Skip to content

36 Oakland AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1904

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block271
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,534
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
31%
Improvement Value:$276,500
69%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,551+3.8%
2024$13,056+4.0%
2023$12,556+1.6%
2022$12,365+14.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$512,000

To:

Sq Ft2,150DeedBook 20220, Page 74029

Property Sale

Sale
$168,250
DeedBook 5371, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1904