Skip to content

401 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1895
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block271
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
DescriptionOFFICE + APT
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage2,860
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,600
62%
Improvement Value:$215,900
38%
Total Assessment$566,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,332+3.8%
2024$19,584+3.8%
2023$18,864+1.3%
2022$18,615-5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,680
DeedBook 5467, Page 772

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 4933, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1895