Skip to content

100 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 14, 2024

Property Information

Block274
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,403
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
25%
Improvement Value:$310,500
75%
Total Assessment$414,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,817+3.9%
2024$13,302+4.1%
2023$12,784+1.6%
2022$12,585+28.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924