Skip to content

80 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2017

Property Information

Block274
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,700
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
23%
Improvement Value:$354,100
77%
Total Assessment$460,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,624+3.8%
2024$15,052+4.0%
2023$14,477+1.6%
2022$14,256+8.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5231, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1968