Skip to content

231 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1880

Last Sale Date
Jun 17, 2015

Property Information

Block274
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,926
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,700
30%
Improvement Value:$264,600
70%
Total Assessment$380,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,900+3.8%
2024$12,428+4.0%
2023$11,953+1.6%
2022$11,770+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1880