Skip to content

40 Oak StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$231,850
Last Sale Date
Jun 15, 2009

Property Information

Block283
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,391
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,500
44%
Improvement Value:$188,500
56%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,363+3.8%
2024$10,948+4.0%
2023$10,529+1.6%
2022$10,368+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$231,850

To:

Sq Ft1,391DeedBook 12201, Page 3263

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5382, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1922