Skip to content

83 Liberty StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 18, 2003

Property Information

Block456
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,388
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
38%
Improvement Value:$171,800
62%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,362+3.8%
2024$9,020+4.0%
2023$8,675+1.6%
2022$8,542-12.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 6017, Page 35

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5660, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1914