Skip to content

34 Oak StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Date
Jun 12, 1976

Property Information

Block283
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,946
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
33%
Improvement Value:$306,200
67%
Total Assessment$456,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,474+3.8%
2024$14,909+4.0%
2023$14,338+1.6%
2022$14,119+8.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920