Skip to content

119 Spruce Street (117)Bloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block286
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,100
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,900
36%
Improvement Value:$200,400
64%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,661+3.8%
2024$10,271+49.2%
2023$6,883+1.6%
2022$6,778-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 20211, Page 44411

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,100DeedBook 20201, Page 19311Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5282, Page 60

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5149, Page 769

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4909, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1922