Skip to content

172 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Date
Nov 16, 1977

Property Information

Block287
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,016
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,600
43%
Improvement Value:$177,600
57%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,556+3.8%
2024$10,170+4.0%
2023$9,781+1.6%
2022$9,632-10.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927