Skip to content

235 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1916

Last Sale Date
Mar 17, 2000

Property Information

Block305
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage3,198
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,400
30%
Improvement Value:$231,500
70%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,156+3.8%
2024$10,748+4.0%
2023$10,337+1.6%
2022$10,179-19.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916