Skip to content

227 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2016

Property Information

Block305
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,868
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
22%
Improvement Value:$352,900
78%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,345+3.8%
2024$14,784+4.0%
2023$14,219+1.6%
2022$14,002+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,868DeedBook 20150, Page 84631Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1916