Skip to content

22 Race StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900
Vacant Land

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Nov 3, 2004

Property Information

Block305
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$28,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$950+3.8%
2024$915+4.0%
2023$880+1.6%
2022$867-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000

To:

DeedBook 6124, Page 375

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 4981, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1900