Skip to content

36 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910
Other Exempt

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block306
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,172
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
37%
Improvement Value:$197,600
63%
Total Assessment$314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$10,028+1.4%
2023$9,885+4.3%
2022$9,477-3.7%
2021$9,841+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,172DeedBook 20220, Page 25222

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 12247, Page 4525

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5685, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1910