Skip to content

197 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block306
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
32%
Improvement Value:$191,200
68%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,569+3.8%
2024$9,219+4.0%
2023$8,866+1.6%
2022$8,731+6.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 12490, Page 8258Recorded4/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1924