Skip to content

199 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Aug 9, 2016

Property Information

Block306
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,032
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
32%
Improvement Value:$193,000
68%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,630+3.8%
2024$9,278+4.0%
2023$8,923+1.6%
2022$8,787-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924