Skip to content

30 Fairview PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Dec 29, 2001

Property Information

Block310
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,239
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,900
34%
Improvement Value:$237,600
66%
Total Assessment$359,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,194+3.8%
2024$11,748+4.0%
2023$11,299+1.6%
2022$11,127-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000

To:

Sq Ft2,239DeedBook 5861, Page 295

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5074, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1928