Skip to content

30 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 6, 2000

Property Information

Block332
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,631
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,600
26%
Improvement Value:$322,600
74%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,830+3.8%
2024$14,288+4.0%
2023$13,741+1.6%
2022$13,531+18.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,631DeedBook 5739, Page 632

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1908