Skip to content

40 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block332
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,090
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,100
30%
Improvement Value:$236,500
70%
Total Assessment$339,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,519+3.8%
2024$11,098+4.0%
2023$10,674+1.6%
2022$10,511+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,090DeedBook 20240, Page 32294

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,090DeedBook 20220, Page 64919Recorded7/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5698, Page 331

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5280, Page 893

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5011, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1908