Skip to content

279 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1964
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block332
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description30 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,050,000
42%
Improvement Value:$1,450,000
58%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$84,800+3.8%
2024$81,700-4.6%
2023$85,600+1.6%
2022$84,292+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5351, Page 360

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 4925, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1964