Skip to content

299 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block332
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
DescriptionCOMM + 2 APTS
Dwellings3
ZoningR-1A
Sq Footage4,866
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,100
67%
Improvement Value:$193,900
33%
Total Assessment$585,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,996+3.8%
2024$20,223-26.2%
2023$27,396+1.3%
2022$27,034+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft4,866DeedBook 20200, Page 66092

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 6276, Page 187

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 5509, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1926