Skip to content

3 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block334
Lot104
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningB-2
Sq Footage1,334
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,600
39%
Improvement Value:$171,900
61%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,548+3.8%
2024$9,199+4.0%
2023$8,848+1.6%
2022$8,712+24.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5949, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1920