Skip to content

65 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Jan 15, 1997

Property Information

Block33
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,566
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
27%
Improvement Value:$241,300
73%
Total Assessment$330,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,211+3.8%
2024$10,801+4.0%
2023$10,388+1.6%
2022$10,229+16.7%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 5458, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1925