Skip to content

470 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block33
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,467
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
37%
Improvement Value:$151,600
63%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,168+3.8%
2024$7,869+4.0%
2023$7,568+1.6%
2022$7,453+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,467DeedBook 20230, Page 1004

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12370, Page 1205

Property Sale

Sale
$269,833
DeedBook 12144, Page 1998

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6064, Page 897

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5456, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1926