Skip to content

60 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block34
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,208
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
23%
Improvement Value:$266,100
77%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,780+3.8%
2024$11,350+4.0%
2023$10,916+1.6%
2022$10,749-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 20170, Page 60718

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6287, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1937