Skip to content

68 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block34
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,181
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
35%
Improvement Value:$169,600
65%
Total Assessment$262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,897+3.8%
2024$8,572+4.0%
2023$8,244+1.6%
2022$8,118+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,181DeedBook 20220, Page 32451

Property Built

Built

Year Built: 1942