Skip to content

246 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block19
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
49%
Improvement Value:$100,600
51%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699+3.8%
2024$6,454+4.0%
2023$6,207+1.6%
2022$6,113+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 20180, Page 95395

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 12383, Page 2261

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1942