Skip to content

72 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block34
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage960
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
33%
Improvement Value:$181,100
67%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,169+3.8%
2024$8,833-17.2%
2023$10,671+44.5%
2022$7,385+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft960DeedBook 20201, Page 14714

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 20180, Page 56937Recorded7/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1926