Skip to content

41 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block13
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,003
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
24%
Improvement Value:$319,800
76%
Total Assessment$420,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,253+3.8%
2024$13,732+4.0%
2023$13,207+1.6%
2022$13,005+19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,003DeedBook 20190, Page 82024

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6237, Page 684

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5157, Page 773

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1935