Skip to content

109 North Thirteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block4
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,092
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,300
29%
Improvement Value:$221,400
71%
Total Assessment$310,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,539+3.8%
2024$10,154+4.0%
2023$9,765+1.6%
2022$9,616-10.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,092DeedBook 20230, Page 1565

Property Sale

SaleMulti
$248,000
DeedBook 12344, Page 5828

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4929, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1927