Skip to content

123 Parkway EastBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2018

Property Information

Block373
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,216
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
35%
Improvement Value:$171,300
65%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,968+3.8%
2024$8,641+4.0%
2023$8,310+1.6%
2022$8,183-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5915, Page 649

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5065, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1919