Skip to content

119a Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 1999

Property Information

Block366
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,207
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,900
31%
Improvement Value:$225,200
69%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,095+3.8%
2024$10,690+4.0%
2023$10,281+1.6%
2022$10,124+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924