Skip to content

114 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block36
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,292
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
29%
Improvement Value:$191,800
71%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+3.8%
2024$8,856+4.0%
2023$8,518+1.6%
2022$8,387+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,292DeedBook 20230, Page 48582

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 20180, Page 46962Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6019, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1926