Skip to content

112 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Aug 13, 1998

Property Information

Block36
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,538
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,200
31%
Improvement Value:$179,700
69%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,782+3.8%
2024$8,461+4.0%
2023$8,137+1.6%
2022$8,013+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000

To:

Sq Ft1,538DeedBook 5572, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1926